Concert Simfonic Extraordinar – Deschiderea Stagiunii 67 – 12 septembrie 2019

Filarmonica “Paul Constantinescu” deschide stagiunea cu numărul 67 cu un concert extraordinar inclus în programul Festivalului Internațional “George Enescu”. Condusă de la pupitrul dirijoral de Tiberiu Oprea, orchestra simfonică ploieșteană îl va avea invitat pe pianistul Vlad Dimulescu. Pe scenă va urca și Baletul “Rapsodia” – coregrafie Vanda Ștefănescu. Programul va debuta cu Rapsodia Română nr. 1 în La major, op. 11 de George Enescu și va continua cu două lucrări semnate Paul Constantinescu: Concertul pentru pian și orchestră și Poemul coregrafic “Nuntă în Carpați” (libret de Floria Capsali). Concertul se va desfășura joi, 12 septembrie, de la ora 19.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor. Biletele, în valoare de 30 de lei (adulți), 20 de lei (pensionari) și 10 lei (elevi/studenți) se găsesc la casa de bilete a Filarmonicii, la standul special amenajat în hipermarketul Cora Ploiești și online, aici:

Casa de Cultura a Sindicatelor