Un artist, un pian și un țambal – 4 octombrie 2024

După un turneu în 2023 primit cu mult entuziasm în țară, dar și peste hotare, Cătălin Răducanu își propune să spargă din nou barierele culturale dintre stilurile muzicale cu o ediție și mai curajoasă a turneului “Un artist, un pian și un țambal”.

Acesta va concerta pe 4 octombrie 2024, de la ora 19:00, în Sala “Ion Baciu” a Filarmonicii Ploiești, și va crea un spectacol “jos pălăria”, după cum spunea unul dintre spectatorii de la Ateneul Român din București, după ce Cătălin Răducanu a interpretat cel de-al treilea bis cerut de public.

Programul pregătit pentru ediția de anul acesta este alcătuit din lucrări de mare virtuozitate, precum Domenico Scarlatti – Sonata în mi major, Frédéric Chopin- Studiul op. 10, nr. 8 și Serghei Rachmaninov – Preludiu op. 23, nr. 5, dar va cuprinde și improvizații pe teme de jazz, precum George Gershwin – I’ve got rhythm, João Bosco – Incompatibilidade de Gênios și improvizații pe teme din Mociriță cu trifoi, Leliță Ioană, Pe deal pe la cornățel. Pentru improvizațiile de la țambal Cătălin Răducanu a pregătit lucrări de Toni Iordache – Horă din Muntenia, Picături de untdelemn și Hora Staccato, de Grigoraș Dinicu.

Se anunță, așadar, un recital eclectic pentru un public eclectic care confirmă motto-ul acestui turneu : „Muzica e una!”