Violoncellissimo – 18 octombrie 2024

Pe 18 octombrie 2024, de la ora 19:00, sunteți invitați la Violoncellissimo, ediția a 6-a, la Filarmonica Ploiești!

Violoncelistul Marin Cazacu și binecunoscutul ansamblu Violoncellissimo, revin cu Turneul Naţional Clasic la Puterea a treia, care va avea loc în această toamnă în întreaga ţară.

Turneul Naţional Violoncellissimo – Clasic la Puterea a treia, anul acesta la cea de-a șasea ediție, are loc în lunile octombrie şi noiembrie și va ajunge în mari orașe ale României precum Arad, Deva, Bistrița, Ploieşti, Craiova, București, Botoșani, Iași și nu numai, după ce a ajuns la Sibiu şi Sinaia în această vară.

Turneul Național Clasic la Puterea a treia continuă să fie o adevărată sărbătoare a violoncelului, un prilej de a aduce în fața publicului din întreaga țară o energie muzicală unică. Îmi doresc ca fiecare concert să fie o experiență memorabilă, în care sunetul acestui instrument minunat să ajungă la sufletele tuturor. Prin acest turneu, ne propunem să demonstrăm că muzica clasică poate fi accesibilă, plină de viață și emoție, indiferent de orașul în care ajungem.” (Violoncelistul Marin Cazacu)

Mai multe detalii despre acest proiect pe violoncellissimo.ro .