Concert Simfonic – 11 februarie 2021

Filarmonica “Paul Constantinescu” vă așteaptă joi, 11 februarie 2021, de la ora 19.00, la un concert în care veți putea asculta Carl Nielsen – “Symphonic Rhapsody”, Paul Constantinescu – Dansuri Simfonice: “Ciobănașul”, “Olteneasca”, “Huțulca”, “Sârba”, Edvard Grieg – Lyric Suite op. 54 – Shepher’s Boy, Gangar, Notturno, March of the Dwarfs, Edvard Grieg – Două melodii nordice pentru orchestră de coarde, Grigoraș Dinicu – Hora Staccato. La pupitrul dirijoral al orchestrei simfonice ploieștene se va afla Alexandru Ilie. Concertul este organizat în parteneriat cu Consiliul Județean Prahova în cadrul Proiectului RO-Cultura: Restaurarea Casei Memoriale Paul Constantinescu.

Concertul se va desfășura cu public și va fi transmis și integral live pe Virtual Concert Hall.

Concertul va fi transmis în direct, iar biletele virtuale pot fi achiziționate de aici.