Concert Simfonic – 17 decembrie 2020

“Variațiuni pe o temă de Corelli în stilul lui Tartini pentru vioară și orchestră” de Fritz Kreisler deschide programul concertului de joi, 17 decembrie, de la Filarmonică. Acesta se va desfășura live pe platforma Virtual Concert Hall.

Veți mai putea audia, de asemenea, Fritz Kreisler – Preludiu și Allegro în stilul lui Pugnani pentru vioară și orchestră, Fritz Kreisler – „Frumosul Rozmarin” pentru vioară și orchestră, Johann Strauss II – Valsul Imperial, Johann Strauss – Valsul „Dunărea albastră”, Johann Strauss II – Polca „Tunete și fulgere”, Johann Strauss II – Polca „Tritsch-Tratsch”, Johann Strauss II – Polca „Guralivii”, Johann Strauss II – Polca „La vânătoare”, Johann Strauss II – Polca „Tik-Tak”, Josef Strauss – Polca „Feuerfest”, Johann Strauss – Polca „Galopul suspinelor”, Johann Strauss II – Polca „Trenul plăcerii” și Johann Strauss II – „Marș persan”.

La pupuitrul dirijoral al orchestrei simfonice ploieștene se va afla maestrul Radu Postăvaru, iar solist va fi violonistul Gabriel Croitoru.

Concertul se va desfășura fără public și va fi transmis integral live pe Virtual Concert Hall.

Concertul va fi transmis în direct, iar biletele pentru transmisia live pot fi achiziționate de aici.