Concert Simfonic – Deschiderea Stagiunii 68 – 17 septembrie 2020

Filarmonica „Paul Constantinescu” deschide stagiunea cu numărul 68 cu un concert dedicat împlinirii a 250 de ani de la nașterea lui Ludwig van Beethoven, recunoscut ca unul din cei mai mari compozitori din istoria muzicii. Joi, 17 septembrie 2020, de la ora 19.00, orchestra simfonică ploieșteană și maestrul Radu Postăvaru prezintă „Allegretto pentru orchestră” în Mi bemol major, WoO 3, Romanțele pentru vioară și orchestră nr. 1 în Sol major, op. 40 și nr. 2 în Fa major, op. 50 și Simfonia nr. 1 în Do major, op. 21, toate aparținând „titanului din Bonn”. Solist este violonistul Florin Croitoru, unul dintre cei mai cunoscuți și iubiți violoniști români. Eveninentul se desfășoară în sala “Ion Baciu” a Filarmonicii Paul Constantinescu.

Biletele vor putea fi achiziționate și online în scurt timp. Relații suplimentare și rezervări: 0734 335 067.