From Buenos Aires with Love – 19 februarie 2023

“From Buenos Aires with love” este o poveste despre tango și cu tango, o aventura multiculturală a căror protagoniști români și argentinieni și-au unit talentul și dragostea pentru acest fenomen numit Tango!

Pentru prima dată la Ploiești, “Cluj Tango Orchestra” este prima orchestră de tango argentinian din Transilvania compusă din muzicieni români profesioniști membri ai Filarmonicii de Stat Transilvania sau ai Operei Naționale din Cluj Napoca.

Cu o experiență scenică bogată pe scenele Filarmonicilor din țară și a festivalurilor de tango argentinian din România și din străinătate, aceștia aduc în fața publicului larg o fărâmă din frumusețea și magia muzicii de tango argentinian.

Tango-ul face parte din patrimoniul cultural UNESCO și este considerat un fenomen universal, acesta pătrunzând în Europa la mijlocul anilor 1940, în perioada de glorie a muzicii de tango. Iubit peste tot în lume, este cântat și dansat pe marile scene.

Vă așteptăm cu drag in povestea noastră de tango!